Jakkoli nový stavební zákon (z. č. 283/2021 Sb.) budí stále v odborné i laické veřejnosti jisté rozpaky, z hlediska dělení (event. i scelování) pozemků přinesl pozitivní a zejm. potřebnou změnu.
V souladu s předchozí právní úpravou (z. č. 183/2006 Sb.) a s ní související judikaturou býval postup při dělení pozemků často poměrně složitý, nejistý a z hlediska postupu jednotlivých stavebních úřadů nezřídka kdy nejednotný, což v obecné rovině nepřispívalo právní jistotě a předvídatelnosti správních rozhodnutí.
Důvodem těchto problémů byla zejm. nejednoznačnost právní úpravy a následně rozhodnutí Nejvyššího správního soudu č. j. 1 As 166/2016-38, ve kterém soud stanovil, že dělením nově vzniklý pozemek je třeba vymezit tak, aby byl „dopravně napojen na veřejně přístupnou pozemní komunikaci, přičemž příslušné rozhodnutí vždy musí obsahovat vyznačení přístupu z takové komunikace.“ a (mimo jiné) rovněž, že „Ani zřízení věcného břemene užívání pozemku pro zajištění přístupu smlouvou o smlouvě budoucí není dostačujícím způsobem pro zajištění dopravního napojení pozemku, neboť věcné břemeno nemá trvalý charakter. V tomto ohledu lze plně odkázat na rozsudek městského soudu. Ani teleologický výklad právních norem nemohl vést k jinému závěru, než že nově vymezovaný pozemek musí být bezprostředně a trvale napojen na veřejně přístupnou pozemní komunikaci.“
Pokud tedy pozemek nebyl dělen tak, že každá jeho část po rozdělení byla přímo napojena na veřejně přístupnou pozemní komunikaci, nemohlo k dělení dojít. Ani zřízení věcného břemene přes cizí ba dokonce vlastní pozemek k dělení pozemku nestačilo.
Aby stavební úřady rozhodovaly v souladu s tímto judikátem, vydávaly rozhodnutí, kterými se dělení pozemků v případě kdy nově vzniklý pozemek nebyl přímo napojen na veřejně přístupnou pozemní komunikaci zamítala (jakkoli se našly některé stavební úřady, které i přes zmíněný judikát dělení pozemku např. v případě zřízení věcného břemena povolovaly.)
Tato skutečnost se však nyní podařila zákonodárci napravit právě novým stavebním zákonem, který v této věci přímo stanovuje, že k žádosti o povolení dělení nebo scelení pozemků se přikládá celková situace, ve které je mimo další zákonem stanovené náležitosti vyznačen přímý přístup buď
- z veřejné komunikace ke všem pozemkům, nebo
- přes pozemek anebo stavbu stejného vlastníka, anebo
- na základě věcného práva k cizímu pozemku nebo stavbě.
Nově tedy nemusí být splněna přímého přístupu z veřejné komunikace na nově oddělený pozemek, ale skutečně již postačí zřízení např. věcného břemene, kterým bude přístup na pozemek zajištěn.